سامانه کنترل تردد ویونا

سامانه جامع نرم افزاری و سخت افزاری کنترل تردد سامان برای کنترل تردد متمرکز افراد یا وسایل نقلیه در سازمان های کوچک و بزرگ طراحی شده است. نرم افزار توسعه یافته امکان کار با سخت افزارهای ساخته شده توسط برخی شرکت های دیگر از جمله دستگاه های کنترل تردد شرکت ZK را علاوه بر سخت افزارهای اختصاصی ساخته شده توسط شرکت سامان مدار پارس دارا است. برای ایجاد امنیت و انعطاف پذیری، دستگاه های کنترل تردد سامان مدار پارس از سه بخش اصلی کنترل کننده، کنسول ورودی و تصویرساز تشکیل شده است.

برای ارتباط کنترل کننده و کنسول های ورودی از دو اینترفیس RS485 و Wiegand استفاده شده است. در صورت بودن اینترفیس Wiegand در کنترل کننده، امکان به کارگیری کارت خوان های تولید شده در دیگر شرکت ها، که دارای خروجی Wiegand باشد نیز وجود دارد. همچنین در طراحی کنترل کننده ها امکان اتصال به انواع قفل های برقی و گیت ها پیش بینی شده است. استفاده از باتری پشتیبان در هنگام قطع برق در برخی کنترل کننده ها نیز بر قابلیت اطمینان آنها افزوده است. از قابلیت های دیگر کنترل کننده ها می توان به امکان تعریف برنامه ی زمان بندی برای درها، همچنین تعریف روزهای تعطیل اشاره کرد. علاوه بر این کنترلرها مجهز به تعدادی ورودی برای سنسورهای مختلف به کار رفته در قفل ها، گیت ها یا راه بندها هستند. همچنین در برخی کنترلرها سنسور دما نیز در نظرگرفته شده است.

از آنجا که اطلاعات کاربران، همچنین لاگ های تردد و سایر لاگ های تولید شده در دستگاه ها در حافظه آنها ذخیره می شود، در هنگام قطع شبکه تا زمانی که فضای کافی در حافظه آنها باقی مانده باشد، بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهند. پس از پر شدن حافظه لاگ های جدید جایگزین قدیمیترین لاگ ها خواهد شد.

برای احراز هویت کاربران، به کارگیری رمز، تگRFID و اثر انگشت در نظر گرفته شده است که هر کنسول ورودی ممکن است از یک، دو یا هر سه روش پشتیبانی کند. برای بالا بردن امنیت می توان افزون بر شماره سریال کارت از اطلاعات امن نوشته شده در حافظه کارت نیز بهره برد. هم اکنون از کارت های خانواده MIFARE از جمله MIFARE Classic و MIFARE DESFire ، کارت های EM و تگ های UHF در کاربردهای مختلف به عنوان تگ RFID استفاده شده است.

در سیستم موجود مکانیسم جلوگیری از ورود و خروج متوالی افراد یا همان anti-passback ، در دو سطح متفاوت پیاده سازی شده است. در صورتی که برای ورود و خروج به یک ساختمان تنها یک در یا گیت وجود داشه باشد، تنها با ذخیره آخرین وضعیت تردد فرد بر روی کنترل کننده می توان از ورود یا خروج متوالی او جلوگیری کرد. در غیر این صورت پیاده سازی anti-passback، با ذخیره اطلاعات آخرین تردد بر روی کارت ممکن می شود.

در صورت نیاز به نمایش عکس و اطلاعات پرسنلی فرد بر روی مانیتور در هنگام تردد، از دستگاه هایی به نام تصویرساز که برای این کار طراحی شده است و از طریق خط RS485 به کنترل کننده متصل می شوند، می توان استفاده کرد. عکس و اطلاعات پرسنلی افراد بر روی حافظه این دستگاه ها نگهداری می شود تا در هنگام تردد با دادن دستور نمایش به آنها توسط کنترل کننده بر روی مانیتور نمایش داده شود.

برای کنترل و مانیتورینگ دستگاه ها، نرم افزار تحت شبکه کنترل تردد طراحی شده است. این نرم افزار از ویژگی های زیر برخوردار است:
1. پشتیبانی از دستگاه های کنترل تردد و حضور و غیاب سامان (مان بان)
2. پشتیبانی از دستگاه های کنترل تردد و حضور و غیاب شرکت ZK
3. پشتیبانی از کارتخوان های UHF برد بلند با کاربرد در پارکینگ ها
4. تعريف نامحدود گیت های محل تردد
5. تعریف نامحدود گروه های افراد و افراد
6. تعریف نامحدود گروه های کاربری و کاربران
7. امکان تعریف وسیله نقلیه و تخصیص تگ UHF به آن
8. امکان تخصیص چند وسیله نقلیه به یک نفر
9. امکان تخصیص یک وسیله نقلیه به چند نفر
10. امکان صدور و مدیریت مجوز وسیله نقلیه
11. امکان مانیتورینگ تردد وسیله نقلیه
12. امکان دادن مجوز بر اساس کارت، رمز، اثر انگشت یا ترکیب آن ها
13. امکان تعریف 64 شیفت کنترل تردد برای تعیین زمان های مجاز تردد
14. امکان تعریف نامحدود شیفت های حضور و غیاب برای ثبت تخلف های تردد و محاسبه کارکرد
15. امکان تعریف شیفت های حضور و غیاب غیر هفتگی
16. امکان تعریف روزهای تعطیل رسمی و تعیین فعال یا غیرفعال بودن هر مجوز در روزهای تعطیل
17. فعال یا غیرفعال کردن anti-passback برای تک تک افراد بر روی هر گیت
18. امکان ارتباط بین دستگاه ها و سرور از طریق شبکه محلی یا اینترنت
19. مانیتورینگ آنلاین ترددهای هر گیت
20. مانیتورینگ آنلاین لاگ های دستگاه ها
21. امکان مانیتورینگ تصویری تردد به معنی نمایش لحظه ای تردد افراد به همراه نمایش تصویر هر فرد
22. دسترسی آسان کاربران به سیستم از طریق مرورگر وب و بدون نیاز به نصب نرم افزار در هر کامپیوتر
23. محدودکردن دسترسی گروه های کاربری به گروه های افراد
24. محدودکردن دسترسی گروه های کاربری به بخشهای مختلف برنامه
25. امکان دادن برنامه ی زمانبندی به گیت ها (برای نمونه برای تعیین ساعت های باز بودن درب برای مراجعه کنندگان در روزهای کاری)
26. امکان ارسال پیامک در هنگام تردد، تخلف تردد یا غیبت
27. امکان اتصال به بانک اطلاعاتی افراد سازمان
28. امکان ارسال لاگ های تردد به سیستم های حضور و غیاب دیگر از طریق وب سرویس
29. تولید گزارش های متنوع
30. امکان لاگین از طریق سیستم CAS(Central Authentication Service)

آخرین ویرایش: 99/1/8